sobota 9. července 2011

Pilkiverse, část 2.

The Office – 2001

Utíká to. Dnes je to přesně 10 let od premiéry The Office. Seriálu, který snad ani není třeba představovat. Přinejmenším se dá předpokládat že znáte novější (a delší) americkou verzi. Přijde mi prakticky zbytečné vysvětlovat o co v seriálu jde, ale když už jsem se jednou rozhodl tuhle retrospektivní sérii sepsat tak si krátký popis neodpustím.

Seriál rozhodně není klasický sitcom, a to nejen protože nemá umělý smích. Jedná se o mocumentary, tedy fiktivní dokument. Všechny postavy si jsou vědomi kamer a podle toho se i chovají. Někdy působí přirozeně, někdy méně – vždy je to ale záměr autorů. Před The Office byl asi nejznámějším zástupcem tohoto žánru film This is Spin̈al Tap, mapující nepříliš povedené turné slavné (semi-fiktivní) rockové kapely. Iluze byla tak dokonalá že např. Eddie Van Halen (z kapely Van Halen, překvapivě) při prvním shlédnutí ani nepochopil že se jedná o komedii. Mimochodem Spinal Tap velmi vřele doporučuji. Z české tvorby mne napadají Ropáci Jana Svěráka.

A o čem tedy je office?
V anglickém městě Slough sídlí firma Wernham-Hogg zabývající se výrobou a prodejem papíru.
A tu si BBC vybrala pro reality show z kancelářského prostředí. Jako diváci tedy sledujeme každodenní pracovní šramot okořeněný rozhovory se zaměstnanci, vše bez nadsázky a očividné komedie. Nasnadě je logická otázka – v čem je tedy ten humor? Jako odpověď mne napadá poslední dobou oblíbená anglická větička – „Its funny because its true!“. A platí to i pokud jste v kanceláři nikdy nepracovali. Rickymu a Stevovi se totiž podařilo vytvořit výborný ansámbl postaviček, ať už za použití stereotypů nebo osobních zkušeností. Nejspíše by stálo za to si alespoň ty nejdůležitější připomenout.

Gareth, David, Tim, Dawn, Finchy, Keith...a tak nějak všichni ostatní

David Brent
Na první pohled příjemný, úsměvný manager dokumentovaného oddělení. Na druhý pohled člověk zcela bez sebereflexe, křečovitě rádoby-vtipný a vlezlý se silnými sklony k pokrytectví. Přesto se nedá nazvat zlým, emocí kterou si k němu většina diváků vypěstovala je spíše lítost. Ústřední postava seriálu a hlavní zdroj humoru, resp. trapnosti. Hraje Ricky Gervais.



Gareth Keenan
Po Brentovi nejvýše postavený zaměstnanec oddělení, Assistant Regional Manager. Pardon, Assistant to the Regional Manager. Svůj titul bere velmi vážně, na rozdíl od zbytku kanceláře. Jsa povahy úlisné a prospěchářské, Gareth není, i přes svoje podlézání nadřízeným, na pracovišti zrovna oblíbený. Výmluvou za jeho bezohledné chování mu budiž prodělání tvrdého vojenského výcviku, ač šlo pouze o domobranu. Svými těžce nabitými zkušenosti se rád chlubí a snaží se je využít i v běžném životě. Garetha zahrál Mackenzie Crook, známý např. z filmové série Piráti z Karibiku.



Tim Canterbury
Mladý obchodní zástupce s ambicemi mimo svět kanceláří, který považuje za ubíjející. Příčetnost si uchovává pomocí žertů na úkor Garetha (se kterým sdílí stůl), většinou za pomoci recepční Dawn. Tim je subjektivně nejsympatičtější charakter, se kterým se, podle tvůrců, může divák alespoň částečně sžít. Představitel Tima je Martin Freeman, známý z posledního filmového zpracování Stopařova průvodce po galaxii. Dá se ale předpokládat že největší slávu mu přinese role Bilba z připravovaného filmu podle Tolkienova Hobita.


Více o obsahu seriálu snad ani nemá cenu psát, stejně moc nevěřím tomu že by ho někdo z mých čtenářů neznal, ať už UK či US verzi.

The Office byla premiérově vysílána v letech 2001-2003. Obsahuje dvě sezóny po šesti dílech a dvoudílný Vánoční speciál. Ano, seriál má pouze 14 epizod. Ale když dvě sezóny stačily Johnu Cleesovi s Fawlty Towers, proč se snažit o něco delšího?

Seriál má na účtě Zlatý glóbus a ani nechci počítat kolik BAFT. Takový úspěch samozřejmě znamenal zájem zahraničních televizí. Ricky a Steve proti remakům nic neměli (přeci jen jsou to peníze prakticky za nic) a tak mohla vzniknout například již zmíněná americká verze seriálu. Ale věděli jste že ta není jediná?

Takže máme britskou a americkou verzi, obě nazvané The Office
Francouzská verze – Le Bureau
Kanadská verze, ovšem ve francouzštině – La Job
Německá verze – Stromberg ...ač očividná kopie The Office, byly práva BBC přiznána až po pohrůžce soudem
Chilská verze – La Ofis
Izraelská verze – HaMisrad

7 seriálů, 4 světové jazyky a jeden doslova biblický. To není zlé.

La Job

Takový úspěch samozřejmě otevřel Rickymu a Stevovi pomyslné dveře do světa. Většina nabídek byla odmítána, i když třeba Ricky se občas v nějakém tom Hollywoodském filmu ukázal, ale o tom jindy. Důležité bylo že díky nabyté slávě se už chlapci nemuseli držet při zemi a pomalu začali pracovat na novém ambicióznějším projektu, který vyústil v seriál Extras. Ale to už opravdu předbíhám. Po úspěchu The Office, respektive její první sezóny, se Ricky a Steve totiž vrátili do Xfm, kde jim byl přidělen jako producent Karl Pilkington. A to bude delší povídání...

Stevovo cameo - Garethův kamarád Nathan "The Oggmonster"

P.S.: Málem bych zapomněl – v roce 2004 byli Ricky a Steve požádání o natočení výukového videa pro britskou pobočku Microsoftu. Video s názvem Office Values bylo natočeno – s Davidem Brentem v hlavní roli – a ač nezamýšleno pro veřejnost, ven se samozřejmě dostalo. V roli zaměstnance Microsoftu Steve Merchant. Užijte si všechny 4 části!

Žádné komentáře:

Okomentovat